Znovu vítám, můj drahý příteli, milovníku neobvyklých podvodních tvorů a akvarijních ryb.
Podvodní svět skrývá mnoho tajemství a záhad. Někdy nám je odhalí vody světových oceánů. Úžasný nález se podařil australským rybářům, kteří se znovu pokusili vybrat místo, kde mají chytat.
Při hledání loveckého revíru si v dálce všimli velkého kmene. Ale když se přiblížili, viděli, že to není kláda, ale velmi vzácná ryba vyplavená na břeh.
Tato vzácná ryba je mořská ryba, nebo jak se jí říká „mola mola“. Někteří lidé tomu říkají moonfish, ale jakkoli tomu říkáte, nepřestane to být největší a nejtěžší kostní ryba naživu.
Tento obr, dlouhý více než 3,1 metru a vysoký 4,3 metru, byl chycen u pobřeží Sydney v roce 1908. Vážil až 2235 kg.
Rybáři našli menší rybku. Rybáři si byli vědomi toho, co tato ryba je, pořídili několik fotografií a zveřejnili je na síti. Pod fotografii bylo napsáno: „Mysleli jsme si, že je to kus dřeva, ale ukázalo se, že je to ryba.“
Po informování místního oddělení ochrany zvířat o nálezu se ukázalo, že je dlouhý 2,6 metru a váží přes tunu. Odborníci také vysvětlili, že je to letos podruhé, co byl na břeh vyplaven měsíčník.
Podle zaměstnanců odboru ochrany zvířat jsou hlavním nepřítelem těchto ryb jachty a čluny, které se s touto rybou srazí. Dalším nepřítelem těchto ryb, jako jsou velryby, je plast, tj. Tašky plovoucí ve vodě. Ryby si je mýlí s medúzy, které jsou jejich hlavním zdrojem potravy.
Ale plast není jejich jedinou hrozbou. Tuto rybu často loví kosatky, žraloci a lachtani. V zemi vycházejícího slunce, na Tchaj-wanu a v Koreji, je tato ryba považována za pochoutku. V mnoha dalších zemích je nákup a prodej masa z měsíčních ryb zakázán, stejně jako rybolov. Pokud dojde k náhodnému ulovení ryby, měla by být vypuštěna a ohlášena, kde k ní došlo.
Nejen díky své velikosti je však hvězdice uvedena v Guinnessově knize rekordů - je to také nejplodnější druh obratlovců. Je schopen vyprodukovat 300 mil. docela velká vejce.
Další charakteristickou vlastností měsíčních ryb je krátká páteř ve srovnání s délkou těla. Počet obratlů, v závislosti na rodu, do kterého ryba patří, dosahuje 16-18 kusů. Z tohoto důvodu je mícha mnohem kratší než mozek.
Ryba plave pomocí hřbetních a řitních ploutví a prsní svaly fungují jako stabilizátor. Ryba se otáčí, protože ústy propouští silný proud vody. Tělo postrádá šupiny, ale matka příroda na oplátku obdarovala stvoření tlustou a drsnou kůží. Pod touto kůží je vrstva chrupavkové tkáně silná až 8 cm, což ztěžuje propíchnutí kůže i pomocí harpuny. Dalším obranným mechanismem tohoto druhu je schopnost měnit barvu těla.
Hlavní foto: google.com