Jistě každý viděl vosí hnízda v podobě velkých koulí. Navenek nemusí být nijak zvlášť velkolepé, ale uvnitř je úplně jiný svět. Hnízda mohou být umístěna na větvích a ve starých dutinách, v podkrovích a pod střechami, někdy je lze najít i v podzemí a ve stěnách dřevěných domů.
Vosy přicházejí do obytných budov z důvodu nutnosti neustále hledat potravu pro jejich larvy. Koneckonců právě pro ně tento hmyz staví hnízda. Kromě larev je uvnitř také místo pro královnu.
Ve většině případů je hlavním konstrukčním materiálem papír. Vosy to získávají žvýkáním kousků dřevěné kůry a rostlinných vláken a jejich zpracováním pomocí enzymů obsažených ve slinách. Takto se vytváří celulóza, kousky vosy se slepují a vytvářejí voštiny. Uvnitř jsou husté a hladké.
Vosy poté začnou kolem plástve vytvářet kruhy a vytváří několik vnějších vrstev. Na rozdíl od vnitřních mají volnou strukturu.
Tyto vrstvy jsou potřebné k zajištění požadované teploty a ochrany před nepříznivými povětrnostními podmínkami.
Výsledné hnízdo slouží pouze jako domov pro jednu sezónu. Na začátku příští sezóny začnou vosy stavět nový úl.
Velikosti úlů a jejich vzhled se mohou velmi lišit. Hmyz, který žije ve středních zeměpisných šířkách, obvykle staví malé úly. Jejich velikosti se pohybují od velikosti tenisového míčku až po basketbal.
A sršni mohou stavět úly o průměru 1 metr.
Neuvěřitelně někdy i v malém hnízdě může žít několik stovek tisíc hmyzu.
Hlavní foto: lemurov.net