Jedním z nejčastějších problémů zimního období, kterému čelí majitelé květin v květináčích, je náhlé vysychání konců listů.
Naštěstí má jednoduché řešení, o které jsem se rozhodla podělit se všemi, kteří mají rádi svěží a zdravou domácí zeleň!
Podstatou problému je často to, že se začátkem topné sezóny vlhkost vzduchu v místnosti výrazně klesá a dokonce i při hojném zalévání mají rostliny ve své nadzemní části žízeň.
Proto je nutné provést následující:
-
přemístěte květináče od radiátorů a jiných topných zařízení;
-
pokud výše uvedená akce není možná - položte květináč na podnos s mokrou expandovanou hlínou, mechem nebo oblázky zaplavenými vodou, což odpařením zvýší vlhkost vzduchu;
-
postřikujte rostliny rozprašovačem každé 2-3 dny.
Postřik je kontraindikován pouze u vzácných odrůd, jejichž listy mají jakýsi „načechraný“ povrch, například muškáty.
Voda pro zavlažování a postřik by měla být mírně teplá a filtrovaná, můžete také použít vodu z taveniny ze sebraného čistého, čerstvě napadaného sněhu. Někteří vědci argumentují za jejich obrovské výhody.
Vysychání špiček listů je také často vyvoláno zvýšením teploty vnitřního vzduchu.
Ve skutečnosti je teplo asi + 27–32 ° C potřebné pouze pro velmi vzácné druhy pocházející z tropických zeměpisných šířek, které jsou v zásadě častější ve sklenících než doma.
Ukazuje se tedy, že „teplo“, které se v některých domácnostech v zimě vyskytuje, je pro většinu květin destruktivní.
Pokud tedy začnou konečky listů vysychat, je bezpodmínečně nutné kontrolovat teplotu vzduchu a pokud je vysoká, přesuňte květiny na místo, kde je o 6–10 ° C chladnější.
Nakonec si myslím, že je důležité vyjasnit ještě jeden bod. Během zimních měsíců může sušení konců listů naznačovat obecné oslabení rostliny.
Navíc na pozadí zdánlivě běžné a dobré péče o ni. To je často vysvětleno jednoduchým způsobem - průvany, které mohou snadno poškodit květiny v květináčích!
Proto, aby se zabránilo vzhledu sušených listů, je velmi důležité nejen rostliny kvalitně zalévat, zajistit jim správný teplotní režim, ale také je chránit před průvanem.
Hlavní foto: google.com